סגור

נתקלים בבעיות בתצוגת האתר? נסו לפתוח אותו בדפדפן כרום

קמעונאות
מאמרים

הגיאוגרפיה של הקמעונאות

מהפיכת המיקום החכם (Location Intelligence) אינה פוסחת על השוק הקמעונאי. המיקום החכם – או בשמו המסורתי, ה-GIS (מערכת מידע גיאוגרפית) – מכניס את ממד המיקום לתוך עבודת הארגון הקמעונאי, משתלב בתהליכי העבודה, ומשמש כיום במגוון רחב של תעשיות לשיפור התוצאות העסקיות.

באמצעות ה-GIS ניתן לעקוב ולנתח ביצועי מכירות, לזהות סניפים עם ביצועים נמוכים או גבוהים ולקשור בין התוצאות לגורמים המרחביים שעשויים להשפיע עליהן – כגון מיקום סניפי מתחרים, פרופיל האוכלוסייה באזור, קרבה לתחבורה ציבורית, זמינות חנייה ועוד. בתחום השיווק לדוגמא, ניתן למקד את הפרסום באזורים בעלי פוטנציאל קנייה גבוה עם אחוזי חדירה נמוכים. להחלטות לגבי היצע המוצרים בסניף ורמות מלאי ניתן לשקלל גם פרמטרים מבוססי מיקום כגון פרופיל אוכלוסייה, תחזית מזג אוויר, אירועים צפויים וכדומה.

ה-GIS היא מערכת ארגונית פתוחה שאינה מחליפה את המערכות הקיימות – אלא משתלבת עמן בתוך תהליכי העבודה הקיימים

תמונה 2 למאמר קמעונאות 1

ה-GIS היא מערכת ארגונית פתוחה שאינה מחליפה את המערכות הקיימות (BI, SharePoint וכו') – אלא משתלבת עמן בתוך תהליכי העבודה הקיימים. המערכת מעניקה יכולות חוצות ארגון והיא רלבנטית לכל תחום בו: שיווק ומכירות, תפעול ולוגיסטיקה, משאבי אנוש, כספים ועוד. באמצעות ה-GIS ניתן להציג את תוצאותיה של שאילתה במערכת ה-BI ישירות על גבי מפה; לפתוח מפה על גבי דו"ח אקסל הכולל כתובות כדי לראות את הפיזור הגיאוגרפי שלהן; לעדכן עובדים בשטח בנתונים ובניתוחים בזמן אמת; ולאפשר ללקוחות לשתף את המשוב שלהם על השירות ו/או המוצרים באמצעות ממשק נוח ליישום, ישירות מהסניף, דרך הטלפון הנייד.

חברת Esri הייתה החלוצה בתחום והיא מובילה את השוק העולמי מאז שנת 1969; חברת סיסטמטיקס היא המפיצה הבלעדית של מוצרי Esri בישראל מאז 1979. אלפי לקוחות בארגונים ממשלתיים, מוניציפליים, ביטחוניים ומסחריים עושים שימוש יום יומי בכלים שמספקת מערכת ה-GIS כדי לנצל באופן מיטבי את המידע הארגוני, לשפר את תהליכי קבלת ההחלטות וליעל את תהליכי העבודה.

איתמר אבני, מנהל לקוחות תחום קמעונאי, סיסטמטיקס