סגור

נתקלים בבעיות בתצוגת האתר? נסו לפתוח אותו בדפדפן כרום

משאבי אנוש
מאמרים

מעבר וחידוש משרד – סיוט או הזדמנות?

אם אתם אוהבים את העובדים שלכם ורוצים להעלות את התפוקה שלהם, הנה כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם בעת מעבר משרד או עיצוב המשרד. עיצוב נכון הוא לא רק עניין אסתטי ומיתוגי; המשרד הוא גם הבית השני של העובדים ומשפיע על החיבור שלהם למקום העבודה, על התפוקה שלהם, על רצונם להישאר בעבודה, ולא פחות חשוב – על קליטה של עובדים איכותיים. כמנהל כוח האדם בארגון, חשוב לך להיות חלק ממערך קבלת ההחלטות של הארגון ושהעובדים יגיעו למשרד עם חיוך.

בעת מעבר למשרד חדש כדאי מאד לחשוב על נושאים רבים, כגון עיצוב ממותג ואסתטי, תחושות הכיף של העובדים, האקוסטיקה ותחושת הנוחות שלהם – הן מבחינת עבודה והן מבחינת הרגשתם האישית. המעבר למשרד חדש או מחודש משפיע על אופיו של העסק מול הלקוחות והעובדים, וגם על כך כדאי לחשוב טרם המעבר. למשל: האם המשרד מתאים לאופי העסק, למה שאנחנו רוצים לשדר? האם האינטראקציה בין העובדים תהיה נעימה? האם יהיו מספיק שטחים ציבוריים?

האם תכנון המשרד בפועל מתאים למבנה האירגוני ולמסרים של החברה?

המעבר למקום חדש הינו  הזדמנות לבחון את המבנה הארגוני, המסרים והחזון שכדאי ורצוי שיתבטאו בעיצוב המשרד והתכנון המשרד. האם למנהלים יש חדרים סגורים או שהם חלק מהצוות? האם יש הפרדה של קירות גבס או זכוכית או אין הפרדה בכלל? בכל מקרה, כאשר עוברים למקום חדש יש להכניס לשיקולים גם את השאלה "מה יחשבו העובדים?" – כל עובד כלפי הדרג המקביל לו ויחסית למה שהיה לו במקום הקודם.

ההמלצות:

 • להשקיע בעיצוב חדשני, ממותג ומרגש
 • להתאים את עיצוב הפנים למסרים של הארגון
 • להתאים את עיצוב הפנים למבנה האירגוני
 • מומלץ מאוד לשתף את כל המנהלים בהחלטות
 • לתכנן צפי ל- 3-5 שנים

אופן ספייס או ישיבה בחדרים?

זה לא סוד שהתפוקה של העובדים ירדה בשנים האחרונות עם הגדלת הנגישות של האינטרנט, הרשתות החברתיות והרעש באופן ספייס – בלי קשר לסוג הישיבה. הרבה כבר נאמר בעד ונגד האופן ספייס, שיתרונותיו המרכזיים הם שיתוף ויצירתיות; בחלל מסוג זה אפשר לשים גרפיקה על העמודים וגם לראות אחד את השני; ונדרש פחות שטח פיסי. חסרונותיו המרכזיים הם רעש וחוסר בפרטיות. לעומת זאת, ישיבה בחדרים קטנים עם קיר מול הפרצוף היא סגורה ופחות נעימה, ויתרונותיה המרכזיים הם הרבה פחות רעש וגירויים מסביב והרבה יותר פרטיות.

ההמלצות:

 • להוסיף פינות שקטות לעובד בודד שמאפשרות התנתקות על בסיס מקום פנוי
 • להוסיף שטחים ציבוריים בהם מספר פינות ישיבה ל- 2-3 עובדים, שיכולים לדבר באזור הציבורי מבלי להפריע ליתר העובדים
 • אקוסטיקה טובה: שטיחים, תקרה אקוסטית ומוצרים אקוסטיים נוספים
 • להנמיך תקרות. תקרה גבוהה מגבירה את הרעש

התוצאה היא מקום שגם נעים לשהות בו וגם מייצר תפוקה.

התעלמות מהצורך של העובדים בנוחות

עובדים רבים נמצאים שעות ארוכות בעמדת העבודה שלהם. המשרד הופך להיות הבית השני, וחוסר מחשבה יכול לגרום לעתים לנזקים בריאותיים.

ההמלצות:

 • חשוב להתאים את גובה הכיסאות לשולחנות ולבחור בכיסאות ארגונומיים. כיום ניתן לרכוש כיסאות נוחים ואיכותיים בעלות של כ-400 שקלים לכיסא. כמובן שכיסאות מעוצבים עולים הרבה יותר
 • עמדות עבודה חדשניות בהן גובה השולחן ניתן לשליטה, כך שאפשר לשבת או לעמוד

תאורה חזקה או חלשה מדי

תאורה חלשה מדי ומחסור באור טבעי יגרמו לתחושת עייפות מוגברת של העובדים; תאורה חזקה מדי יכולה לגרום לתחושת אי-נוחות; אור לבן נותן הרגשה של בית חולים; פלורסנטים מרצדים גורמים לעייפות וחוסר תפוקה, וגם מסרטנים.

ההמלצות:

 • גוון תאורה חם 4,000 לומנס, שמשדרת חמימות ותחושה ביתיתwarm light
 • לעבור באופן מיידי לתאורת לדים. זה עולה לא מעט אבל שווה

מטבח קטן מדי

מי לא מחכה לשעה הזו בצהריים בה אפשר להתרחק מעמדת המחשב ולאכול ארוחת צהריים בנחת? מסתבר שהרבה דברים נסגרים דווקא במקום לא פורמלי כמו המטבח. לעצב משרד עם מטבח קטן מדי שלא מאפשר למספיק אנשים לשבת בו זו טעות. אם אין פינה מסודרת לישיבה, העובדים אוכלים מול עמדת המחשב שלהם, מלכלכים ולא מדברים ביניהם. התוצאה – משרד בו אף אחד לא יודע מה השני עושה. האם זה טוב לתפוקה?

ההמלצות:

 • שולחן אחד גדול לחברה קטנה
 • מספר סביר של שולחנות לעובדים – למניעת תור ובזבוז זמן מיותר
 • להשקיע בעיצוב הפנים של המטבח – שיהיה כיף לשבת בו

בחברת M3 דורשים שהעובדים יעסקו בדברים אחרים מלבד העבודה שלהם ב-20% מהזמן, ומסתבר שדווקא בזמן הזה העובדים הם הכי יצירתיים. מכירים את כל הרעיונות שצצים לנו דווקא בחדר הרחצה? מחקרים מראים שהתפוקה תלויה בכמה זמן אנחנו עובדים רק במקרים של עבודה ממש פשוטה, כמו להבריג בורג. יצירתיות ותפוקה לא תלויות באופן ישיר בכמה זמן עבדנו – ולפעמים להיפך.

מחברת המאמר היא אורנה ברקת, בעלים – סטודיו אורנה ברקת – עיצוב משרד שמרגיש בית, דירקטורית במוזיאון העיצוב

www.imagepoint.co.il