סגור

נתקלים בבעיות בתצוגת האתר? נסו לפתוח אותו בדפדפן כרום

כללי
מאמרים

הורות בעידן הדיגיטלי

ד"ר אנאבלה שקד, מייסדת ומרצה בכירה בביה"ס לפסיכותרפיה במכון אדלר, היא אחת משורה של דוברות מרתקות שתשתתפנה בכנס היובל של מכון אדלר – יחסים, הדור הבא, שיתקיים בתאריך 15.11.16 בבית חיל האוויר בהרצליה בשיתוף מידע כנסים. לקראת הרצאתה, apps and downs – אתגרים להורים בעידן דיגיטלי, תפסנו אותה לשיחה קצרה.

נתחיל בהסבר קצר – מה בעצם מבדיל ומאפיין הורות בעידן הדיגיטלי?

אחלק את התשובה למספר נקודות מרכזיות:

  1. פיזור הקשב של ההורים, שבעצמם מקושרים כל הזמן לעבודה ולאחרים – ולא נוכחים נוכחות מלאה.
  2. להיות ביחד ולשוחח זה כמעט בלתי אפשרי.
  3. תקשורת דיגיטלית היא קצרה, שורה תחתונה; שיחה היא "חפירה".
  4. הורים תמיד התקשו להרחיק את הילדים מהטלוויזיה – וכיום אין אפשרות להרחיק אותם ממסך.
  5. תופעות של העידן הדיגיטלי מתקיימות גם בהורות: תיעוד ושיתוף, במקום התבוננות ועידוד.
  6. ילדים חשופים מגיל צעיר מאוד לתכנים רבים ומגוונים, חלקם שליליים, ללא כל תיווך. ילדים מפתחים התמכרות למסכים ורוב עולמם הוא דיגיטלי.

אחת הבעיות הגדולות היא שמטפלים ממליצים להורים לעשות דברים שהם לא יכולים לעמוד בהם, כמו למשל להוציא מחשבים מהחדר עד גיל 18

מהו האתגר הגדול ביותר העומד בפני הורים בעידן הזה?

להקדיש תשומת לב מלאה לילדים, לראות אותם, לבלות איתם זמן מול המסכים בגיל צעיר על מנת לסנן תכנים בהתחלה ולתווך בהמשך, ולפתח שיקול דעת, הגנות וטעם טוב.

האם השימוש בכלים החדשים שמאפשר העידן הדיגיטלי מקבל כיום את המקום הראוי לו בקרב מטפלים ופסיכולוגים?

מדובר בעולם שמשתנה במהירות עצומה, והילדים נמצאים בו הרבה לפני המבוגרים – הוריהם או המטפלים. מטפלים משתלמים בנושא ומנסים להבין כיצד לעזור. אחת הבעיות הגדולות היא שמטפלים ממליצים להורים לעשות דברים שהם לא יכולים לעמוד בהם, כמו למשל להוציא מחשבים מהחדר עד גיל 18 וכד'.

האם לדעתך הורים בימינו מודעים לאפשרויות הרבות העומדות בפניהם מהבחינה הזו?

כולם יודעים שיש בעיה, אך הפתרון דורש מאמצים שמעטים מוכנים לעשות.

תני לנו רמז למשהו קטן שאת מתכוונת לדבר עליו בהרצאה שלך ועשוי להפתיע את המשתתפים בכנס.

אני אדבר על מושג מרכזי אחד – אינטרס חברתי, בניגוד לקידוש האינדיווידואליות – כסמן מרכזי לבריאות הנפש, אושר והגשמה עצמית של הפרט והישרדות ושגשוג של החברה, ואציג מספר צעדים פרקטיים ליישום בחיי היום יום.

כנס היובל של מכון אדלר יעסוק בהשפעתו של העידן הטכנולוגי על מערכות יחסים בבית, במשפחה, במקום העבודה ובמערכת החינוך. מהו הקשר בין טכנולוגיה ליחסים? כיצד יראו מערכות היחסים המשפחתיות, הזוגיות והמקצועיות בשנים הבאות עם התפתחות הטכנולוגיה? הכנס, בו יופיעו דוברים מן השורה הראשונה, מיועד לאנשי מקצוע מעולם הטיפול והייעוץ, אנשי חינוך, אנשי מש"א והדרכה בארגונים ועוד.

לאתר הבית של ד"ר אנאבלה שקד – לחצו כאן