סגור

נתקלים בבעיות בתצוגת האתר? נסו לפתוח אותו בדפדפן כרום

ניהול
מאמרים

כיצד הופכים עובדים לשגרירים ברשת

שגריר הוא אדם הפועל למען מטרה נעלה מבחינתו, מגן או תומך ברעיון גדול; שגרירים של המותג שלך הם אנשים בעלי תשוקה רבה למותג, כאלו שמוכנים לדבר עליו עם כל מי שמוכן לשמוע – והעובדים מתאימים יותר מכולם להגדרה זאת: למעשה אפשר לומר שהם כבר מקדמים את החברה שלך ברשתות החברתיות שלהם, מעניקים לחברים שלהם מידע פנימי על כמה המוצרים והשירותים של החברה שלך מדהימים. כאשר אנו מדברים על תכניות רשמיות של "עובדים כשגרירים", לעיתים קרובות המנהלים לא שמים לב לנכסים הכי חזקים שיש בחברה שלהם – העובדים.

ההגדרה הרשמית של עובד כשגריר היא עובד מעורב שיוצר ומשתף תוכן העוסק בחברה בה הוא עובד ברשתות החברתיות שלו. תאגידים מובילים בעולם מבינים היום שעובדים כשגרירים נמצאים במוקד של ניהול תאגיד מוצלח. חברות עם עובדים מעורבים מציגות ביצועים גדולים ב 202% מחברות בהן העובדים לא מעורבים. כ-31% מהתאגידים הגדולים בעולם מנהלים כיום תכנית עובדים כשגרירים ברשת, ו-86% מהעובדים נותנים קרדיט לכך שלתוכנית היה אפקט חיובי על הקריירה שלהם. עובדים כשגרירים זו לא סיסמה, וזה לא רעיון "אולי לשנה הבאה"; זו חובה עבור כל תאגיד שמעוניין להקטין את זמן המכירה שלו, להגדיל מעורבות עובדים ולבנות מותג שסומכים עליו. בין החברות המיישמות תוכנית עובדים כשגרירם ברשת נמנות: SIEMENS, STARBUCKS, SHOPIFY  ועוד רבות וטובות.

כיצד עושים זאת? מודל עובד לשגריר מאפשר את רתימת העובדים כשגרירים ברשת באמצעות 7 שלבים פשוטים.

עובדים כשגרירים זו לא סיסמה, וזה לא רעיון "אולי לשנה הבאה"; זו חובה עבור כל תאגיד שמעוניין להקטין את זמן המכירה שלו, להגדיל מעורבות עובדים ולבנות מותג שסומכים עליו 

שלב 1: אסטרטגיה

בשלב הראשון, עלינו להבין מהן מטרות החברה? מה אנחנו רוצים להשיג – האם עוד מכירות? עוד חשיפה? לידים? מעורבות ברשת? גיוס טאלנטים חזקים לארגון? מודעות למותג? ברגע שנגדיר את המטרה המדויקת של החברה שלנו, נוכל להתקדם לשלב הבא בתהליך בצורה מיטבית. חשוב מאוד להגדיר (Social Media Policy (SMP כמו שצריך – מדיניות השימוש ברשתות החברתיות של החברה, ע"מ שעובדים ידעו מה מותר להם לשתף ומה לא, ויקבלו קווים מנחים לשיתוף התוכן.

בשלב האסטרטגיה, גם ה- (Content Marketing Plan (CMP, תכנית השיווק באמצעות תוכן, חשובה מאוד: חובה להגדיר את סוג תוכן ומהי אסטרטגיית התוכן שלנו במסגרת מהלך עובדים כשגרירים שאנו עומדים לבצע. במקביל נמתג את התוכנית בשם קליט ונגדיר את האסטרטגיה בה נתקשר עם העובדים שלנו. חלק חשוב בהצלחת התוכנית כבר משלביה הראשונים הוא האבחון – יש להבין מה העובדים עושים כבר היום ברשת, מהן החוליות החלשות וכיצד ניתן לשפר.

שלב 2: זיהוי והזמנת הטאלנטים

בשלב השני נזהה מי הם הטאלנטים החזקים ביותר בארגון שלנו – אותם עובדים מרוצים, מאושרים מעבודתם, וחזקים ברשתות החברתיות. נתחיל את התוכנית עם קבוצה של 10-50 עובדים כאלו (תלוי בגודל החברה).

שלב 3: אימון קבוצת השגרירים

בשלב האימון נגדיר את דפוס האימונים ואת האמי"לי (מה יוצא לי מזה): העובדים צריכים להבין מה הם מרוויחים מהתוכנית, ולכן יש לבנות מודל תגמולים ותמריצים – לרבות תכנון מראש של הוקרת התודה לשגרירים.

שלב 4: הרצת התוכנית ורתימת השגרירים

בשלב ההרצה והרתימה נתחיל להריץ את האימונים, נספק תוכן לשגרירים שלנו, נודה להם ונוקיר אותם בצורה קבועה – ונעודד מסרים יצירתיים מצד העובדים.

שלב 5: העלאת המודעות ומכירה פנים ארגונית

בשלב העלאת המודעות והמכירה הפנים ארגונית נבדוק שמנהלי החברה "קנו" את הרעיון ומאמינים בו, נקדם את התוכנים בערוצים הפנימיים של החברה ונגייס צוות שיפקח על התוכנית.

שלב 6: מדידת הצלחה

בשלב המדידה, KPI (מדדי מפתח) הוא קריטי להצלחת התוכנית: יש לבצע מעקב שבועי, חודשי ורבעוני על הנתונים ולוודא עליה; בנוסף יש לבדוק את רמת המעורבות של העובדים באופן שוטף.

שלב 7: הגדלת תוכנית השגרירים

בשלב הגדילה יש להגדיר תוכנית לגידול ושיפור תוכנית האימון, למנף את צוות "האלופים" למתן השראה ולחינוך של עובדים אחרים, ולרתום כל עובד בחברה לקידום התוכנית.

השלב הבא שלכם הוא לעבור על המודל שניתן כאן ולהתחיל ליישם אותו בחברה שלכם. המעוניינים בליווי מקצועי ליישום המודל בחברתם מוזמנים ליצור קשר ולקבוע פגישה ללא עלות להדגמת המודל מעובד לשגריר.

הכותב: אורי ישראל, מנכ"ל Red Frog – להוביל חדשנות ברשת

נייד: 052-7281916 / מייל: ori@redfrog.co.il / לעמוד הפייסבוק לחצו כאן