סגור

נתקלים בבעיות בתצוגת האתר? נסו לפתוח אותו בדפדפן כרום

ניהול
מאמרים

הפוטנציאל האדיר של לינקדאין

לקראת ועידת SMBig 2016 – הוועידה ה-8 לעסקים קטנים ובינוניים של מידע כנסים (21.11, מרכז הקונגרסים אווניו), תפסנו לראיון קצר את יוליה ריינשמידט, מנכ"ל Creativity Mentoring ומומחית לינקדאין לפיתוח עסקי, לשיחה קצרה על היתרונות שבעבודה שוטפת עם הרשת המקצועית-עסקית.

לינקדאין מונה מאות מיליוני משתמשים במעל ל-200 ארצות. מהו סוד הקסם?

במשפט אחד: מונופול, שידע לזהות במדויק את הצורך של האוכלוסייה אליה הוא פנה. לינקדאין היא הרשת המקצועית-עסקית הגדולה ביותר בעולם, שהחוליה החזקה שלה היא נטוורקינג (רישות). זו רשת שהשכילה להבין, שאנשים עושים עסקים עם אנשים, בין אם הם בעלי עסקים, יזמים, או מנהלים בכירים ובין אם הם מחפשי עבודה או בשלב של צומת דרכים בקריירה שלהם. בסופו של דבר, יש מוצר או שירות, והנטוורקינג מאפשר להגיע לכל מי שמעוניין בו בהווה או שצרך אותו בעבר. בלינקדאין הבינו את הצורך הזה, ועל כן יש בפלטפורמה הזו שלל פתרונות לאיתור וחיפוש מקבלי החלטות. למשל, קיימות כ-14 אפשרויות שונות (!) לעשות חיפוש בלינקדאין, ואת החיפושים ניתן לנתח ולשמור. מתוך החיפוש ניתן ליצור קשר עם האנשים שעלו בתוצאות החיפוש. לאחר שליחת הזמנת החברות, יש ערוץ ישיר לתקשורת דרך המייל עם אותו מקבל החלטות. במילים אחרות – חסכנו שעות יקרות רבות ולא מעט תסכול, והגענו בדלת הראשית למי שרצינו להגיע אליו. זהו אחד מהמרכיבים המרשימים ביותר של סוד הקסם של לינקדאין.

איך לינקדאין עוזרת למשתמש הישראלי, בין אם הוא בעל עסק ובין אם הוא יזם?

ישראל ממוצבת בעולם, מבחינה עסקית, כמובילת חדשנות ויזמות. בעלי עסקים, יזמים, סטארטאפיסטים ומנהלים רבים גילו את רשת הלינקדאין, והפכו אותה לא רק לרשת של נטוורקינג, אלא לפלטפורמה לפרסום, חשיפה ומיתוג מקצועי. הפרופיל בלינקדאין, המאפשר כיום תיאור מקיף ורב-צדדי של בעל הפרופיל, הפך למעין כרטיס ביקור מקצועי (ויש שיגידו מיני-אתר אינטרנט) למוצר או לשירות אותו מייצג האדם. מסתבר, שיותר מ-2 מיליון ישראלים הבינו או מתחילים להבין את הפוטנציאל, ופתחו חשבון בלינקדאין.

האתגר הוא כמובן להבין איך הרשת הזו עובדת ואיך ניתן להשתמש בכלים שלה ולהפעיל אותם נכון על מנת להגיע לתוצאות. זוהי רשת מורכבת יותר ממה שאנחנו מכירים – נניח בהשוואה לפייסבוק – שכבר הפכה לחלק מחיינו. כל פעולה ניתן לעשות בה ביותר מדרך אחת, ישנם שינויי ממשק תדירים, וכמות הפיצ'רים כה גדולה – כך שלמשתמש חדש לעיתים לא קל להתמודד.

אני יכולה להגיד שמי שכבר שולט ויודע, עובד עם הלינקדאין ברמה היום-יומית. זהו חלון חובה על שולחן העבודה שלהם במחשב, ולא מעטים גם התקינו את האפליקציה המחברת אותם לרשת 24/7.

המיתוס החביב עלי ביותר, שאותו אני אוהבת במיוחד לשבור הוא המיתוס של "יש לי פרופיל בלינקדאין ולא קורה לי כלום". מבחינתי זוהי הזדמנות לחשוף בפני בעל העסק או היזם את העולם של לינקדאין, ואת הפוטנציאל האדיר הגלום בו

בהשוואה לשיטות המסורתיות של איתור וניהול לקוחות או שותפים בארץ ובעולם, מהו היתרון הבולט ביותר של לינקדאין?

באופן חד משמעי – פחות זמן ופחות כסף. לשם השוואה, ניתן היה לקנות מאגרי מידע של קהל היעד הפוטנציאלי, ולפנות באימייל או בפרסום לכל הרשומות במאגר זה. העלות של מאגר כזה אינה בטלה בשישים, בלשון המעטה, ובמקרים לא מעטים לפרסום אין יחס המרה משביע רצון. בלינקדאין, היכולת לאתר אנשים ספציפיים, לפנות באופן אישי למקבלי ההחלטות, לשתף אותם במידע מקצועי, לייצר אצלם ערך לגבי השירות או המוצר, לאפשר להם לצפות בפרופיל האישי (כאמור – שקול לכרטיס ביקור מקצועי), ולבסס את היחס על בסיס של אינטרס משותף – מייצר תוצאה שקשה להתחרות איתה. ההשקעה היחידה הנדרשת היא זמן וחשיבה יצירתית, והרבה פחות כסף.

ויש עוד נקודה – לינקדאין ככלי מחקר המסייע בקבלת החלטות עסקיות – טקטיות ואסטרטגיות. ניתן באמצעותו לאמוד את גודלו ואת מאפייניו של שוק היעד, למצוא את המתחרים וכיצד הם פועלים, לקבל מידע עסקי חשוב מאוד מהתקשורת עם הלקוחות, לפלח לקוחות בצורה מדויקת. שימוש בכל פעילות מסורתית לאיתור אותו מידע הוא הרבה יותר יקר (קניית מחקרים, נסיעה לכנסים רבים, שכירת מפיצים ועוד).

אילו חסמים פופולריים את פוגשת אצל בעלי עסקים ישראלים בכל הנוגע לשימוש בלינקדאין?

רוב החסמים שנתקלתי בהם חוזרים על עצמם ומקורם במיתוסים שנוצרו סביב לינקדאין. ניקח למשל את נושא השפה: אם העסק פעיל בעיקר בישראל, חלק מהפרופיל של בעל העסק והתכתובת כולה יכולה להיות בעברית. מיתוס אחר הוא שלינקדאין מיועדת למחפשי עבודה בלבד – וזה כבר מזמן לא נכון. אנשים עושים ברשת הזו עסקים כבר לא מעט שנים, והיחס היום עומד על סביבות 50% / 50%. מיתוס נוסף קשור לנושא כתיבת המאמרים בלינקדאין: ובכן, זוהי פעולה מומלצת מאוד למיתוג ופרסום העסק, אך מדובר בדרך כלל ברוטינה של פעם בחודש, לא יותר. בשאר הזמן חשוב ללמוד איך לשתף נכון חומרים שנכתבו על ידי אחרים, מהי המשמעות של כל שיתוף, ואיך לדעת מתי וכמה לשתף ו/או להגיב.

אולם המיתוס החביב עלי ביותר, שאותו אני אוהבת במיוחד לשבור הוא המיתוס של "יש לי פרופיל בלינקדאין ולא קורה לי כלום". מבחינתי זוהי הזדמנות לחשוף בפני בעל העסק או היזם את העולם של לינקדאין, ואת הפוטנציאל האדיר הגלום בו.

איך את ממליצה לבעל עסק ישראלי, הרוצה לפרוץ לחו"ל, להתחיל לעבוד עם הרשת הזו?

ההמלצות שאדבר עליהן מומלצות גם לעסקים לפני פריצה לחו"ל וגם לכאלו המעוניינים להרחיב את פעילותם בארץ. ראשית – מומלץ לבנות תכנית עבודה, שתעמוד ביחס ישיר עם המטרות העסקיות של החברה ותציב מדדי הצלחה ברורים.

שנית – להתרכז בבניית תשתית ובלמידה. התשתית מתייחסת בעיקר לבניית פרופיל עסקי-מקצועי מהוקצע ביותר, ולצידו עמוד החברה העסקי. שלישית – ללמוד את כל הכלים של שני "העולמות" של לינקדאין: עולם הנטוורקינג ועולם המיתוג-פרסום. הלמידה יכולה להיות פורמלית, ואפשר להשלים אותה עם "חוכמת המונים", כמו למשל התבוננות בפרופילים של קולגות מהתעשיה או בהמלצות של לינקדאין לבניית נוכחות.

הדילמה היא תמיד האם יש לי כבעל עסק מספיק זמן להקדיש לנושא או לא. לינקדאין במלוא הפוטנציאל שלה זו השקעת זמן, חשיבה, תכנון וטקטיקה, ובעל עסק צריך לקחת את זה בחשבון כשהוא יוצא לדרך. הוא צריך לשקול בכובד ראש מי הולך להוביל את התהליך, עד כמה הוא מחויב להצלחתו והיכן יש לו פערי ידע וניסיון שעליו להשלים. חשוב גם לעשות תיאום ציפיות מלא לגבי מדדי ההצלחה והתוצאות הרצויות מהתהליך, ולהבין מהם גבולות הגזרה של הלינקדאין. לבסוף, חשוב שלא לעכב את התהליך: רשת הלינקדאין מייצרת תמיד חוויות של הצלחה, מעצם החשיפה ובניית הנטוורקינג. מהזרעים של היום צומחים הפירות של מחר.

creativitymentoring.com