סגור

נתקלים בבעיות בתצוגת האתר? נסו לפתוח אותו בדפדפן כרום

קמעונאות
מאמרים

לתפוס את העין, לכבוש את הלב: Visual Storytelling אפקטיבי בכנסים ותערוכות

לתפוס את העין, לכבוש את הלב: Visual Storytelling אפקטיבי בכנסים ותערוכות

 

נפתח בהגדרה: מה זה בעצם visual storytelling?

בויקיפדיה אומרים לנו ש-visual storytelling הוא סיפור שמסופר בעיקר דרך שימוש במדיה חזותית, כמו צילום, איור או וידאו, ויכול להיות מועצם על ידי גרפיקה, מוסיקה וסוגי אודיו אחרים.

במילים אחרות, visual storytelling הוא שילוב בין שניים מהכלים העוצמתיים ביותר בארגז הכלים של כל איש ואשת שיווק כיום: סיפורים ודימויים.

המוח שלנו רעב לסיפורים ומגיב בהתלהבות לדימויים, שמצטיינים ביכולת שלהם לעקוף את ההיגיון ולפנות ישירות לרגש.

לכן, לא מפתיע לגלות כי תוכן שיווקי שמבוסס על שניהם זוכה להצלחה גורפת, המגובה על ידי אינספור מחקרים ומקרי מבחן.

אבל איך כל זה יכול לבוא לידי ביטוי כשמדובר בתכנים שמיועדים לכנס או לתערוכה? איך אנחנו מספרים למבקרים סיפור חזותי בזמן שהם עסוקים בלנדוד מביתן לביתן או מהרצאה אחת לאחרת?

כוחה של התמונה הנעה

ראשית כל, מבין האמצעים שעומדים לרשותנו כדי לספר סיפור ויזואלי כובש ומשכנע, הוידאו מתבלט בבירור מעל האחרים. העין האנושית נמשכת באופן טבעי לאור ולתנועה, וזהו יתרון גדול במיוחד כשמדובר בסביבה עמוסת גירויים כמו כנס או תערוכה.

עכשיו, בואו ניקח כמה מהתנאים הייחודיים שתחתיהם אנחנו עובדים כשמדובר ביצירת תוכן וידאו לאירוע מסוג זה, ונראה איך אפשר להפיק ממנו את המיטב:

 

קצר וקולע: מבקרים בתערוכה או בכנס נוטים לנדוד בין הביתנים השונים מבלי להתעכב זמן רב בכל אחד מהם, מה שמחייב אותנו לקצר את הסיפור הויזואלי שלנו למינימום האפשרי.

הדרך לעשות זאת מתחילה בתובנה הפשוטה שסיפור הוא סיפור: לא משנה אם האורך שלו הוא שעה וחצי או 20 שניות, יהיו לו התחלה, אמצע וסוף, גיבור שאפשר להזדהות איתו וקונפליקט ברור. כל זה נשמע כמו הרבה עבודה לסרטון קצרצר של 20-30 שניות, אבל זה בהחלט קורה – למשל בסרטון המשעשע והאפקטיבי הזה מבית LG (שיש לו גם גרסה בת 15 שניות בלבד!).

הכלל הוא לשמור על פשטות – לצמצם את כל אחד מהאלמנטים החיוניים שציינו למינימום האפשרי. בחרו דמות אחת, תנו לה קונפליקט פשוט וברור (לצורך העניין, גם חציית כביש עמוס בתנועה היא קונפליקט…) ומצאו דרך פשוטה אך מפתיעה לפתור את הקונפליקט הזה.

 

מושך את העין: ביתנים, שלטים, מסכים והמוני אנשים מסביב – כשמדובר בכנס או בתערוכה, הקהל שלכם נמצא תחת מתקפה חושית כוללת, וכדי למשוך את תשומת הלב שלו אתם חייבים להתבלט. איך הסרטון שלכם יכול לעשות את זה? דרך בחירה ושילוב נכונים של דימויים ושל העיצוב שלהם:

 

א. מינימליזם: טעות נפוצה היא לחשוב שהדרך למשוך תשומת לב היא דרך "הפצצה" חזותית של צבעים, גופנים ואלמנטים גרפיים. לרוב, ההיפך הוא הנכון – דווקא עיצוב נקי שמושך את העין למוקדים ספציפיים הוא זה שיחדור את הרעש הויזואלי שמסביב בצורה הטובה ביותר.

 

ב. ניגודיות: ניגודיות יכולה להיות בין כל שני אלמנטים חזותיים – צבעים, צורות, קווים וכו'. הגבירו את הניגודיות של העיצוב שלכם כדי למשוך אליו את עיני המבקרים.

 

ג. הפתעה: דימויים מוזרים או בלתי-צפויים מאתגרים את המוח ומעוררים את הצופה לפענח אותם כדי להבינם. דימוי ששובר את הציפיות של המתבונן יוצר הפתעה, וזוהי דרך מצוינת לא רק למשוך את תשומת הלב אלא גם לעורר סקרנות שתגרום לו להישאר ולהמשיך לצפות.

 

ללא סאונד: עם כל ההמולה מסביב, גם אם הסרטון שלכם כולל בתוכו סאונד – סביר להניח שאף אחד לא ישמע אותו. כמו בימי ראשית הקולנוע, אנחנו צריכים היום ללמוד איך להעביר את הסיפור שלנו ללא קול, אבל ממש כמו אז, המגבלה הזו יכולה לדחוף אותנו ליצור תכנים יצירתיים ומקוריים.

כמו בעניין האורך, גם כאן העיקרון המרכזי הוא לשמור על פשטות, ולחשוב מהרגע הראשון על רעיונות לסיפורים שאפשר להעביר אותם ללא צורך בדיאלוג או בקריינות. הסתמכו על אלמנטים כמו הבעות הפנים ושפת הגוף של השחקנים, הסביבה שהם נמצאים בה והאביזרים שנמצאים בפריים כדי להעביר לצופים את אותו המבנה הבסיסי שדיברנו עליו קודם לכן.

לא על הוידאו לבדו

עד עכשיו דיברנו בעיקר על המגבלות בפניהן אנחנו עומדים בעת יצירת תוכן חזותי לתערוכה או לכנס, אבל חשוב לציין גם יתרון גדול שקיים עבורנו בבואנו ליצור את התכנים האלה – והוא לא אחר מאשר הביתן שלנו.

במקום לשמש כרקע בלבד, הביתן על כל חלקיו יכול להמשיך את הסיפור שהוידאו שלנו מספר ולהעצים את האפקט שלו.

בזמן שאתם מתכננים את הביתן שלכם, הסתכלו על התמונה הגדולה: חשבו איך תוכלו להשתמש בקירות, ברצפה וברהיטים שבתוכו כדי להמשיך ולספר את הסיפור של הסרטון בצורה מושכת ומעניינת.

תוכלו להשתמש בשטח שנפרש מולכם כדי למסור אינפורמציה נוספת לזו שמופיעה בסרטון או להדגיש חלקים ממנה, כמו נתונים סטטיסטיים רלוונטיים או כמה מערכי המותג והמסרים המרכזיים שלו.

אם אתם מרגישים נועזים, אתם יכולים גם לעצב את הביתן כסביבה שבה מתרחש הוידאו, וליצור מעין המשך שלו בעולם האמיתי, ליצירת חוויה סוחפת ומרשימה.

אז נכון, לספר סיפור תוך כדי ההמולה של כנס או תערוכה זו בהחלט משימה שמצריכה מחשבה ותכנון מוקדם – אבל ללא ספק מדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה. לא רק שתצליחו למשוך מבקרים לביתן שלכם, אלא שהחוויה הרגשית שהסיפור שלכם יציע גם תשאיר אותם מרותקים ותעורר בהם את הרצון לשמוע עליכם עוד.

 

 

נכתב ע"י ANKA Video & Animation , סטודיו בוטיק להפקת סרטונים שיווקיים. מסרטי תדמית ומוצר, דרך תכנים ויראליים לרשתות החברתיות ועד לסרטונים לכנסים ותערוכות –  אנחנו הופכים כל מותג לסיפור מרתק שפשוט אי אפשר להוריד ממנו את העיניים.  בואו לבקר אותנו בדוכן שלנו בכנס Dig It Marketing Technologies ב- 28.6 BOOTH 31.